| Part Number | BZW04-44-E3 54 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 216910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 43.6V 400W 2-Pin DO-204AL T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BZW04-44-E3 54 |
| Datasheet download |
| Part Number | BZW04-44-E3 54 |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Peak Pulse Current | 5.7 A |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 |
| Max Processing Temp | 275 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Clamping Voltage | 70.1 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 5.2 x 2.7 x 2.7 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 48.5 V |
| Test Current | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 43.6 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | DO-204AL |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 2DO-204AL |
| Replacement Part Number | PART-BZW04-44-E3 54 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36AHE3 57T.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W AUT - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12.8V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA15A-E3 61.pdf |
|
Vishay | 5W,33V 5%,SMD PAR Download PDF datasheet for SM5S33AHE3_A I.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ30CA.pdf |
|
Toshiba | TOSDF2S12FS,L3M(B SMALL SIGNAL DISCRETE Download PDF datasheet for DF2S12FSL3M(B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12CA-E3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ36A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.5V 20W 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for ESDV5-1BF4.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ150A-13-F.pdf |